Share this project

Done

Share this project

Done
The first vocabulary workbook for visual learners. Nouns, verbs, phrases and idioms combined into context visualised vocabulary maps.
The first vocabulary workbook for visual learners. Nouns, verbs, phrases and idioms combined into context visualised vocabulary maps.
400 backers pledged $14,142 to help bring this project to life.

Update (english/česky)

Posted by Tom & Suzi (Creator)
8 likes

Dear our Vocabulary Maps supporters, 

You are so kind in your patience. We have not forgotten you.

We are working hard everyday to complete the vocabulary maps workbook to the highest standard that will help people all across the world in learning vocabulary visually and in context.

We must apologize for our lack of communication. We have been holding off writing to you so that we can prove to you and show you that the project is moving forward.

Here are some maps from the book.

 

We know that some of you are counting on the delivery date being in October and as much as we have tried to keep to this deadline things have been pushed back. Publishers are now not able to release the book until the Feb18.

We are very disappointed.

Until then we will be able to send you ready pdf’s from the book week by week if requested so you can use them in your free time or lesson plans.

Thank you for your understanding.

Tom ❤️ Suzi and family 

Vážené dámy a pánové, 

kteří nám věříte a rozhodli jste se zkusit něco revolučního. Velice si vážíme vaší trpělivosti. Nezapomenuli jsme na vás.

Každý den i včetně víkendů se snažíme pracovat tvrdě, abychom dokončili váš Kreativní slovník v největší možné kvalitě a mohli jste si tak vychutnat studium slovíček v souvislostech s obrázky jako nikdo nikdy před vámi.

Na druhou stranu se vám chceme velice omluvit za naši horší komunikaci. Záměrně jsme náš přispěvek pozdržovali, protože jsme vám chtěli představit nové mapy jako důkaz, že neleníme a projekt se posouvá kupředu.

Zde je několik ukázek map z knihy.

 

 Uvědomujeme si, že někteří z vás počítají s dodáním slovníku (knihy/PDF sad) během Října, ovšem i když jsme se snažili na maximum, nejsme schopni dokončit slovník v termínu, protože nakladatelství a ilustrátoři nedokáží vše dodělat před Leden 2018. Termín se tedy posouvá až na Únor 2018.

Jsme velice zklamáni.

Do té doby bychom vám chtěli alespoň navrhnout posílání PDF sad každý týden, jak je budeme postupně tvořit, abyste je mohli použít ve vašich školách a pro samostudiu.

Moc vám děkujeme za pochopení a podporu.

Tom ❤️ Suzi s rodinkou

navarafoto, Vendulka Volfova, and 6 more people like this update.

Comments

Only backers can post comments. Log In