CarolAnn Barrows ~ Sacred Music from Turkish Poetry project video thumbnail
Replay with sound
Play with
sound
 • Off
  • العربية
  • English
$3,074 pledged of $100,000 goal
backers
By CarolAnn Barrows
$3,074 pledged of $100,000 goal
backers

About

Peace Be Upon You. Selamünaleyküm. As Saalam Aleikum. My name is CarolAnn Barrows and I have been invited by a Turkish sacred music scholar, to be the first person ever to sing their most beloved, 500-year-old epic poem –the Mevlidi Sherif– in English. 

Our heartfelt prayer is that this music serves to awaken Americans to the sacred musical treasures of Islam and that it will be an antidote to the hatred and profiling of Muslims.

We only have 3 days left.  Please join us TODAY!

Türkçe çevirisi için lütfen aşağıya bakınız.

المرجو مشاهدة الفيديو بالعربية في الرابط التالي

We need Your Help to Make This Project Come Alive!

This poem is cherished by Turkish Muslims, much as Christmas carols are by Christians. However, unlike Christmas carols, this poem is sung and recited at births, graduations, weddings, housewarmings, anniversaries, funerals and most importantly on the celebration of the birth of the Prophet Muhammad, peace be upon him.

Ancient copy of Mevlidi Sherif in Arabic script
Ancient copy of Mevlidi Sherif in Arabic script

In order to make this epic tale pleasing aesthetically to our Western sensibilities, we have hired an amazing Classical composer, Taylor Kroff. He has composed a glorious symphony that will be remembered as lovingly as Handel’s Messiah.

Taylor Kroff
Taylor Kroff

Here's a small sample of what the opening movement will sound like, in English:

Allah âdın zikredelim evvelâ ... Vâcib oldur cümle işde her kulâ 

Allah âdın her kim ol evvel anâ ... Her işi âsân ider Allah anâ 

Allah âdı olsa her işin önü ... Hergiz ebter olmaya ânın sonu 

Her nefesde Allah âdın de müdâm ... Allah âdıyle olur her iş temâm 

Bir kez Allah dese aşk ile lisân ... Dökülür cümle günah misl-i hazân 

İsm-i pâkin pâk olur zikr eyleyen ... Her murâda erişür Allah diyen

Choose your Reward Today and Become Part of History!

Two Grammy Award winning producers and I will be recording the Mevlidi Sherif in English, with an orchestra, in the acoustically perfect Saint Edward's Chapel in Seattle, Washington. 

Saint Edward's Chapel, Seattle
Saint Edward's Chapel, Seattle

 

A documentary film will be made of this historic music project. We are filming every aspect of the creation of the English Mevlidi Sherif in order to introduce international audiences to this cultural marvel. 

Benaroya Hall, Seattle
Benaroya Hall, Seattle

 

The World Premiere will be performed on December 12 in Seattle's 2,500 seat Benaroya Hall.  

Back Our Project and Help Us Make This Dream Come True!

 

Diyanet Center of America is dedicated to providing religious and social services to Turkish people and all Muslims living in the United States.
Diyanet Center of America is dedicated to providing religious and social services to Turkish people and all Muslims living in the United States.

 

 

From the editor of the Wisdom of the East publication of the English Mevlidi Sherif by F. Lyman MacCallum 1943:

What Funds Will Be Used For

 $70,000 - Record the English Mevlid Sherif with a 46-piece orchestra

 $20,000 - Rental of Benaroya Hall for World Premiere Performance

    $5,000 - Cost to begin filming documentary

$100,000 - Total 

These are beautiful sentiments and we are grateful to be part of bringing this intention/aspiration/prayer into fruition. We want to highlight that it is only when we understand the stories of another culture that we can truly embrace their deeply held values. Then we naturally discover the common threads of peace, harmony and goodwill that weave their way through all of our stories.

We are seeking your support in order to pay for the costs of recording the Mevlidi Sherif with an orchestra, the rental of the hall, as well as creating a documentary of this cross-cultural historic event. We've already paid for the composition and transcription of the musical score, video production, studio and engineering time for preliminary samples of the music, as well as web design and international promotion. In addition, we have devoted countless hours to research, rehearsal and collaboration. Truly, this is a labor of great love.

PLEASE JOIN US in becoming a part of this historic, cross-cultural, musical peacemaking project!

CHOOSE YOUR REWARD TODAY! MP3 of Recording, VIP Seats at World Premiere, Attend Orchestral Recording, Catered Turkish Dinner, Voice lessons with soloist, CarolAnn Barrows and MORE!

 These are the rewards we offer you:

 • Digital downloads or Double CDs of the recording with the orchestra
 • Attend recording of Mevlidi Sherif in Saint Edwards Chapel on September 17, in Seattle 
 • Enjoy a catered Turkish dinner with soloist and composer on September 20, in Seattle
 • VIP seating for World Premiere performance on December 12 in Seattle's Benaroya Symphony Hall
 • Reception following World Premiere performance on December 12, with soloist and composer
 • Voice lesson with CarolAnn Barrows in person or online
 • Performance of English Mevlidi Sherif with soloist and composer/pianist in the location of your choice
 • Sponsors for this project: your name, website for your business, church, mosque, temple or organization included in our international press release, which will reach 5,000 online media points, and 5,000 traditional media outlets
 • Sponsors for the performance: your name, business, church, mosque, temple, or organization included in our international press release, and your logo in our World Premiere performance program 

Feel free to contact us with any questions or comments. We would love to hear from you on Facebook: https://www.facebook.com/CarolAnnBarrowsMusic

Please remember that we only have 15 days left to meet or exceed our fundraising goal, or we receive nothing. So join with us TODAY and SHARE! SHARE! SHARE! Tell your family, your friends, your colleagues, your Mosque, your Church... 

We are so excited about this and are looking forward to creating this historic peacemaking project with you.

Turkish translation of video message:

Merhaba,  

Adım CarolAnn Barrows. Bütün hayatım boyunca şarkı söyledim ve sahne aldım. Hatta “şarkı söylemek için yaratıldığım” söylenebilir.  

Yaşamım boyunca dünyanın her yerinden dinlediğim ve söylediğim kutsal müziği keşfetmek bana keyif verdi. Bu süreçte manevi bilgelik özünün ve tüm dünya dinlerinin müziklerinin barış dokulu ortak bir özellik sergilediğini keşfettim.  

Şu an inanılmaz heyecanlıyım çünkü size kültürlerarası, muhteşem, tarihi bir müzik projesinden bahsedeceğim.  

Bu inanılmaz büyük bir proje! Duymaya hazır mısınız?  

Türk Müslümanların en sevdiği 500-yıllık destansı şiir Mevlid-i Şerif’i İngilizce okumam istendi. Ve bunu gerçekleştirecek ilk insan olma şansını yakalamak benim için inanılmaz gurur verici. Bu eserin Türk Müslümanlar için ifade ettiği değer Noel İlahilerinin Hıristiyanlar için ifade ettikleri gibidir. Fakat Noel ilahilerinden farklı olarak, Türk Müslümanların bu tarihi destansı eseri doğum, düğün, yeni bir eve taşınma, yıldönümleri (doğum ve ölüm), cenaze gibi birçok önemli olayda ve en önemlisi de Hz Muhammed (SAV)’in doğum gününde okuması ve okutmasıdır.   

“Bu epik hikâyeyi estetik olarak Batılıların hassasiyetine göre düzenlemek için, onların kulağına da hoş gelebilmesi amacıyla, Taylor Kroff adında müthiş bir klasik besteci ile çalışmaktayız. Taylor Kroff şu anda Mevlid-i Şerif için tüm zamanların en sevilen Batılı klasik bestekârı Handel'in bestelediği Hz İsa’nın hikâyesinin anlatıldığı “Messih” kadar sevilecek muhteşem bir senfoni bestelemektedir.  

Ayrıca kültürlerarası bir köprü niteliğindeki bu etkinliğin yapıldığı binayı ve etkinliği kayıt altına almak adına iki Grammy Ödülü almış bir yapımcıyla çalışmaktayız. 

İnşallah sonbaharda bir orkestra eşliğinde İngilizce seslendireceğim Mevlid-i Şerif’in kaydını yapıyor olacağız. 

Son olarak, bu yıl 12 Aralık tarihinde, yani Hz Muhammed (SAV)’in doğum yıldönümünde bu eserin seslendirilip sahnelenebilmesi için, Washington D.C.’nin hemen çıkışında yer alan yepyeni inşaa edilmiş olan camiide seslendirmek için söz aldık. Dünyada İlk Kez İngilizce olarak seslendirilecek olan Mevlid-i Şerif’e ev sahipliği yapması ile ilgili olarak yapılan görüşmelerin sonucunda olumlu cevap almış bulunmaktayız.  

İşte, şimdi! Allah’ın izniyle sizlerin bu projeye dâhil olacağı yere geldik!  

Bu tarihi projeye katılmanızı ve bir parçası olmanızı can-ı gönülden istiyorum! 

Hatta katılanlar için bazı olağanüstü müzik ödüllerimiz de var;  

 • Dijital indirilebilen müziklerin yanı sıra orkestranın kayıt CD’leri  
 • Sesini eğitmek isteyenler için benimle birlikte dersler- ister bire bir isterseniz internet ortamında  
 • Mevlid-i Şerifin orkestrayla İngilizce kayıt aşamasında kayıtta bulunma fırsatı  
 • Bestekâr Taylor Kroff ve benimle yenecek Türk mutfağının eşsiz tariflerinden hazırlanmış bir akşam yemeği
 • Ayrıca adınızı, şirketiniz ya da kuruluşunuzun adını uluslararası basınımızda ve tanıtımımızda bu muhteşem etkinliğin sponsoru olarak duyurabilme fırsatı  

Lütfen konuyla ilgili sorularınız ve düşüncelerinizi paylaşmak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Görüşlerinizi dinlemek ve sorularınızı cevaplamak için sizlerle iletişimde olmak bize mutluluk verecektir.  

Bu kampanyanın başlamasından itibaren bağış hedefimize ulaşmak için sadece 30 günümüzün kaldığını unutmayalım ki tersi bir durumda ve otuz günü aştığında elimizde bu tarihi projeyi hayata geçirmek adına maalesef hiçbir şey olmayacak.  

Bu nedenle lütfen bize BUGÜN katılın ve PAYLAŞIN, PAYLAŞIN, PAYLAŞIN! Arkadaşlarınızla ailenizle, iş ortaklarınızla, iş arkadaşlarınızla, komşularınızla, caminizle, lütfen HERKESLE paylaşın.  Biz bu konuda çok heyecanlıyız ve bu tarihi projeyi sizlerle oluşturmak için sabırsızlanıyoruz. 

Arabic translation of video message:

 

Risks and challenges

We see that we will have the challenges of responding to and managing communication with our backers as well as fulfilling our promised rewards. We have a team of experienced professionals who are focusing on all the elements of our project: from media relations to CD production, to event planning and donor relations.

We are still in the process of recording the music and need no outside approval all of the intellectual property rights are ours.

Learn about accountability on Kickstarter

Questions about this project? Check out the FAQ

Support

 1. Select this reward

  Pledge $1 or more About $1.00

  Join us

  Join us on this history-making journey, and receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  2 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 2. Select this reward

  Pledge $13 or more About $13

  Featured MP3 Sale

  Limited Offer - expires September 3rd.
  Receive a download of the 90 minute Mevlidi Sherif recording. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Ships to Anywhere in the world
  Limited 1 backer
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 3. Select this reward

  Pledge $20 or more About $20

  Mevlidi Sherif mp3

  Receive a download of the 90 minute Mevlidi Sherif recording. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  14 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 4. Select this reward

  Pledge $40 or more About $40

  Double CD of Mevlidi Sherif

  Receive the 90 minute double CD recording of Mevlidi Sherif. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Ships to Anywhere in the world
  4 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 5. Select this reward

  Pledge $75 or more About $75

  Documentary of English Mevlidi Sherif

  Receive the documentary of the creation of this cultural marvel. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Ships to Anywhere in the world
  Limited 0 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 6. Select this reward

  Pledge $90 or more About $90

  Featured Combo Reward

  Attend the orchestral recording session of Mevlidi Sherif in St. Edwards Chapel, Seattle, Washington on September 18, plus the Double CD Recording. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Ships to Anywhere in the world
  Limited 2 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 7. Select this reward

  Pledge $100 or more About $100

  Attend the Orchestral Recording

  Attend the orchestral recording session of Mevlidi Sherif in St. Edwards Chapel, Seattle, Washington on September 17. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Limited 4 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 8. Select this reward

  Pledge $100 or more About $100

  Attend the Orchestral Recording

  Attend the orchestral recording session of Mevlidi Sherif in St. Edwards Chapel, Seattle, Washington on September 18. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Limited 2 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 9. Select this reward

  Pledge $200 or more About $200

  Catered Turkish Dinner

  Enjoy a catered Turkish dinner in Seattle on September 20th, with soloist and composer. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Limited 1 backer
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 10. Select this reward

  Pledge $300 or more About $300

  Main Floor Center Seats

  Attend the World Premiere performance of the Mevlidi Sherif in Benaroya Hall, Seattle with premium main floor center seats. Includes 3 signed CDs. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Limited 1 backer
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 11. Select this reward

  Pledge $400 or more About $400

  Reception following World Premiere

  Enjoy a reception in the Muse Restaurant, in Benaroya Hall, Seattle following the World Premiere performance of the Mevlidi Sherif with CarolAnn Barrow soloist and Taylor Kroff composer. Includes 4 signed CDs. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Limited 0 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 12. Select this reward

  Pledge $500 or more About $500

  VIP Box Seats

  Attend the World Premiere performance of the Mevlidi Sherif in Benaroya Hall, Seattle from Founders Tier Box seats. Includes 5 signed CDs. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Limited 2 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 13. Select this reward

  Pledge $750 or more About $750

  Voice Lesson with CarolAnn Barrows

  2 Hour voice lesson with CarolAnn Barrows in person or online. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Limited 0 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 14. Select this reward

  Pledge $1,000 or more About $1,000

  Sponsorship – Press Release

  Your name, website for your business, church, mosque, temple or organization included in our international press release, which will reach 5,000 online media points, and 5,000 traditional media outlets. Includes 10 signed CDs, Documentary film, and 2 VIP tickets for World Premiere performance and reception. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Limited 0 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 15. Select this reward

  Pledge $5,000 or more About $5,000

  Sponsorhip – Performance Program

  Your name, business, church, mosque, temple, or organization included in our World Premiere performance program. Includes 10 signed CDs, Documentary film, and 4 VIP tickets for World Premiere performance and reception. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Limited 0 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.
 16. Select this reward

  Pledge $7,000 or more About $7,000

  Live Performance of English Mevlidi

  Performance of English Mevlidi Sherif with soloist and composer/pianist in the location and on the date of your choosing. Includes 10 signed CDs, Documentary film, and 6 VIP tickets for World Premiere performance and reception. Receive our updates and our endless gratitude.

  Less
  Estimated delivery
  Limited 0 backers
  $
  Kickstarter is not a store.

  It's a way to bring creative projects to life.

  Learn more about accountability.

Funding period

- (30 days)